Peugeot 3008 ile birlikteyiz. Peugeot 2009’da ilk olarak tanıttığı 3008’in 2. nesli ile karşımızda. Peki Peugeot 3008 Alınır Mı? Yakıt yorumları neler ve fiyatı nasıl? Bir önceki nesli ile gerçek anlamda SUV’e benzemiyordu fakat Peugeot tasarımcıları bu araçla gerçek anlamda bir SUV yaptıklarını ortaya koyuyorlar.

Aracın tasarımın inceleyecek olursak aynı aileden olduğu 308 ile benzer bir yüzü olduğunu görüyoruz. Bu farlarda çok net bir şekilde kendini belli ediyor. Sonuçta SUV olduğu için yerden yüksek ve dik bir buruna sahip. Çok fazla belirgin krom parçalara sahip olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca aracın daha uzun olan kaputu da kesinlikle çok daha güçlü ve kaslı görünmesini sağlıyor. Farlardan başlayarak cama doğru ilerleyen krom parça Peugeot HX1 diye adlandırılan consept araçta kullanıyordu. Bu parçayı oradan alıp Peugeot 3008’e yerleştirildiğini görüyoruz. Aracın profilini inceleyecek olursak Peugeot 3008 bir önceki nesle göre 8 cm daha büyümüş. Bunu zaten baktığımız zaman net olarak görüyoruz. Tabi büyüme aracın sadece dışı ile sınırlı değil. Aks mesafesinin 6 cm büyümüş olması iç mekanda daha geniş bir yaşam olmasını sağlıyor. Yeni Peugeot 3008’in arka koltukları kesinlikle çok ferah bir önceki nesle göre 2 cm daha fazla diz mesafesi sunuluyor. Gözle görülür bir genişleme mevcut. Panaromik bir tavan olmasına rağmen sorunsuzca araçta oturabiliyoruz. Arka koltuğun orta kısmında da 3. Bir yolcu çok rahat bir alan mevcut. Arka yolcular için bir havalandırma da mevcut.

Tabi aracın dış tasarımıyla ilgili söyleyeceklerimiz bitmedi. Araca baktığımız zaman Yeni Peugeot 3008’de birkaç gölge oyunu görüyoruz. Aracın yan camlarını altından arka stoplara uzanan çizgi çok sportif görünüyor. Ve alt kısımdaki krom marşpiyeller SUV havası katıyor. Aracın arkasından baktığınız zaman yepyeni ve bambaşka bir Peugeot 3008 görüyoruz. Aslan pençesi stop lambaları, camın altındaki parlak siyah panel araca harika bir hava katmış. Yeni Peugeot 3008’in bagaj kapağının arkasında 520 litrelik bir yükleme hacmi sunuluyor. Bir önceki nesilden 90 litre daha geniş bir alan sunuyor.

Peugeot 3008’de yeni nesil i-Cockpit kullanılıyor ve tasarımı bundan sonra yeni Peugeot modellerinde göreceğiz. Aracın 12.3 inc büyüklüğünde tamamen dijital bir göstergesi bulunuyor. Aracın üstünde 8 inclik bir  multimedya alanı buluyor. Gayet iyi bir hassiyeti var. Ekranın altında piyano düğmelerini andıran düğmeler kullanılmış. En dikkat çekici öğe şüphesiz vites topuzu; Farklı bir tasarımı var, ele çok iyi oturuyor.

Küçük eşyalarınız için vitesin önüde büyükçe bir yer var ayrıca iki bardaklık ve çift açılan oldukça geniş bir kolçağın olduğunu görüyoruz.

Yeni Peugeot 3008’de iki kollu bir direksiyon kullanılıyor. Direksiyonun üst tarafı düz tasarlanmış ve çok boyutlar tercih edilmiş.

Aracın kaputunun altında 1.2 litre turbo 130 beygir gücünde benzinli motor ve 1.6 litrelik turbo 120 beygir güç üreten dizel motor seçenekleriyle sunuluyor. Her iki motorda da otomatik seçeneği mevcut.

Fotoğraf: netcarshow.com