Yenilenen 2017 Opel Mokka X ile birlikteyiz. Opel bu otomobile Opel Mokka X adını verdi. Baktığımız zaman ufak bir makyajdan geçtiği görülen yeni Opel Mokka X’te en büyük yeniliğin dış tasarımda olduğunu görüyoruz. Özellikle ön farlardaki led tasarımı Opel Mokka’ya yeni bir yüz ifadesi getirdi. Peki Opel Mokka X Alınır Mı? Avantajları ve dezavantajları ile 360 derece değerlendiriyoruz.

Ön yüzdeki değişimin dışında arka kısımda da değişimler mevcut. Yeni stop grubu ve arka tasarımı ile güzel bir hale bürünmüş. Fazla abartılı olmayan bu tasarım Opel Mokka X’e çok yakışmış.

Yeni Opel Mokka’nın iç kısımda da değişiklikler var. Yeni Opel Astra ile benzer bir görünüme sahip olan Opel Mokka X’in iç mekan değişikliği ile daha sade ve basit bir hale bürünmüş. Aracın iç kısmı artık daha modern görünüyor. Opel Mokka X iç kısımlarda bir çok yeni göze sahip bu sayede eşyalarımız için daha fazla yer sunuluyor.

8 inç dokunmatik ekranı Opel Astra ile aynı özelliklerde. Konum itibariyle biraz uzakta kalsa bile direksiyondaki düğmeler aracılığı ile multimedya ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.

Opel Mokka X’in arka tarafının pek ferah olduğunu söyleyemeyiz. Yetişkin biri için biraz dar diyebileceğimiz yapıda. Arka koltukta 3 yetişkin için yeterli bir alan yok. Ancak sınıfının ihtiyaçlarını karşılıyor diyebiliriz. Sonuçta bu araç bir SUV ise beklentilerin bir Jeep kadar geniş olmaması gerekir.

Adaptif LED

Başlıca en büyük yenilikler arasında ön far grubu yer alıyor demiştik, peki nedir bu yenilik? Adaptif LED denilen yeni ön farlar, halojen farlara göre yolu %30 daha parlak bir şekilde aydınlatıyor ve ideal görüş ile güvenliği sağlaması için otomatik bir şekilde adapte olduğu 8 farklı aydınlatma modu sunuyor. Nedir bunlar?

 • Stop Modu Aydınlatması (eco): Start & Stop Sistemi devrede olduğunda enerji tasarrufu sağlar.
 • Geri Manevra Aydınlatması: Önde bulunan kenar aydınlatmalarıyla park etmeyi kolaylaştırır.
 • Kavşak Aydınlatması: LED ışık yakarak döneceğiniz tarafı aydınlatır.
 • Dinamik Viraj Aydınlatması: Belirli bir hızın üzerindeyken ilgili tarafta fazladan bir aydınlatma sağlar.
 • Uzun Far Asistanı: Uzun farlardır. Başka araç tespit ettiğinde farları kısa farlara çevirir.
 • Çevre Yolu Aydınlatması (55 km/saat hızın üzerinde). Standart kısa farlardan daha
 • geniş yayılımlıdır.
 • Şehir Aydınlatması (55 km/saat hıza kadar): Yayaları ve tehlikeleri daha erken fark etmenizi sağlar.
 • Turist Modu: Yolun diğer tarafından yapılan sürüşe farlarınız otomatik olarak adapte olur.

Gerçekten heyecan verici bir özellik değil mi?

Opel Eye

Bir diğer yenilik “Opel Eye” ise hiç uzatmadan söyleyelim,  bir güvenlik donanımı olan Opel Eye Şerit İhlali Uyarı Sistemi ve Trafik İşareti Tespit Sistemi gibi kazaların önlenmesine yardımcı olan ve güvenliği artıran kamera temelli yenilikleri kullanır.

 • Trafik İşareti Tespit Sistemi: Gözünüzden kaçabilecek hız sınırlamalarını ve diğer trafik işaretlerini fark eder ve gösterir.
 • Ön Çarpışma İkazı (FCA) ve LED Uyarı Yansıtma Özelliği (RLAD): Öndeki araca çok hızlı yaklaşırsanız FCA bir alarm verir ve görüş alanınızda kırmızı bir uyarı ışığı belirir.
 • Şerit İhlali Uyarı Sistemi: Şeridinizden istemsiz ayrıldığınızda sizi uyarır. Tehlikeli durumlardan sakınmanızı sağlar.

Intellink

Üstün bilgi ve eğlence sistemi R 4.0 IntelliLink, Apple CarPlay™ ve Android Auto™ ile uyumlu çalışıyor. Cep telefonunuzu arabanızla eşleştiriyor multimedya keyfiniz tavan yapıyor diyebiliriz.

Teknik detaylara gelecek olursak.

Sonuç olarak 2017 model Opel Mokka X alınır mı? Sorusunun cevabı için biz “Alınır” diyoruz. Hem Alman teknolojisi ve kalitesi hem de güvenilirliği bakımından ayrıca yakıt tüketimi konusunda Opel Mokka X bizim gönlümüzü aldı.  

Opel Mokka X dizel otomatik olması ve az yakması nedeniyle bile bir tercih sebebi.

Fotoğraf : netcarshow.com