Bazı internet sitelerinde telefonların ithalatçı garantisi altında olduğu yazıyor ancak ithalatçı garantili telefon alınır mı? Yurtdışı cihaz alınır mı? Bu konuda fikriniz yoksa doğru yerdesiniz. Yurtdışından getirilen ithalatçı garantili telefon nedir? Öncelikle bazı noktaları detaylandıralım.

TDK’ya göre İthal Nedir? “Başka ülkelerden alınan mal” olarak tanımlanıyor. İthalat ise “Başka bir ülkeden mal getirme” işlemidir. O halde bu işi yapan kişi ya da kuruluşa “İthalatçı” denilir.

İthalatçı firmalar bir malı satarken hangi ülkeden, nasıl, ne şekilde aldıklarını açıklamazlar. Ürünü alıp getirirler ve satarlar. Kimi kişiler bu işi tek başına bir çanta dolusu telefon vb ürünler getirerek yaparken kimi şirketler ise büyük alımlar ile yapar. Biz bu kişi ya da kurumlara ithalatçı diyoruz. İthalatçı, ürünü satarken size “İthalatçı Garantili” diyor ise normal garanti olarak algılamayın. Mesela telefonun ekranında bir sorun oldu, orijinal parça mı takılacak yoksa yan sanayi mi? Ya da servis noktaları nerede? Tek bir yerde mi yapacak yoksa geniş bir ağa sahip mi? Mesela bu İthalatçı tanınmış bir firma mı yoksa bir şahıs mı? Bunlar önemli kriterler. Eğer tanınmış, büyük bir şirketse sorun olmayacaktır ama ne olduğu belili olmayan İthalatçı Garantili Telefon Alınır Mı? Bize alınmaz. 😢

İthalatçı ve Distribütör arasındaki fark nedir?🤔
Distribütör Garantisi nedir? İthalatçı garantisinden farkı nedir? Bu konuda oldukça kafa karışıklığına neden olmaktadır. Distribütör firma yurt dışında hizmet veren firmanın Türkiye’deki dağıtıcı ortağıdır. Bu niye olur? Mesela Xiaomi firmasını ele alırsak, bu firmanın merkezi Çin’de. Çok büyük bir firma olduğu için çok hızlı büyümektedir. Bu şirketin telefonları internet aracılığı ile popüler oldu ve yayılmaya başladı. Artan talepler neticesinde Xiaomi firması Türkiye’de bir şirketle anlaştı ve artık ürünlerini bu şirket üzerinden Türkiye’ye satacak. Yani ürünün arkasında bir firma olacak. Diğer türlü yani İthalatçı Garantili olursa gidebileceğiniz bir mecra yok.

İthalatçı Garantili Telefon Neden Ucuz?🤑
O halde ithalatçı garantisiyle aldığınız bir cihazı Türkiye’deki Distribütörü bakar mı? Hayır bakmaz çünkü siz cihazı farklı bir yerden aldınız. Bu yüzden İthalatçı Garantisi daha ucuzdur. ☺️