Hyundai’nin 2014 yılında 2.neslini tanıttığı i20 modeli 2018 yılında bir değişikliğe uğradı. Bu sınıfta rekabetin kıyasıya yaşandığı  Hyundai i20 alınır mı? Hep beraber inceliyoruz.

Yeni Hyundai i20 bir önceki modeline göre tampon ve arka farların değişikliğiyle göze çarpıyor. Gözümüze çarpan bir diğer yenilik sis farlarında olmuş. Ön farlarda bir değişiklik yok gibi görünüyor. Otomobilin profilinde en dikkat çekici bölüm önceki modelde olan arka kapının arka üstünde yer alan siyah renkli C sütunü. Tavana, havada duruyormuş efekti veren bu bölüm aracın en farklı bölgesi. Gerçekten çok havalı ve şık duruyor.  2014 yılında tanıtılan yeni modelin makyajlanan yeni stop lambaları i20’nin arkadan da şık görünmesini sağlıyor.  

Makyajlı i20’nin direksiyonuna geçtik. Yeni Hyundai i20’de i10 gibi Avrupa’da tasarlanan fakat ülkemizde Hyundai ASSAN’ın İzmit fabrikasında üretilen bir model. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen Hyundai i20’nin içi de tıpkı dışında olduğu gibi tamamen modern bir görünüme sahip. Alt paketlerde tek renk olsa bile daha üst sınıf paketlerde araç içerisinde çift renk olan torpido hem yumuşak olan yapısı ve görünümü ile kalite algısını yükseltiyor. Dokunmatik multimedya sistemini ve onun altındaki manuel ayarlara sahip klima düğmelerine erişim kolay. Multimedya ekranı üst donanın seviyesinde alınıyor. Giriş ve bir üst pakette bu ekran bulunmuyor. Küçük eşyalarınız için kokpitte yeterli alanlar sunulmuş. Vites önünde oldukça geniş, vites arkasında 2 tane bardaklık ve kol dayama içinde alanlar bulunuyor.  Araç içinde bir önceki kasaya göre farklı bir şeyler olmadığını söyleyebiliriz.

Ön sırada sunulan yaşam alanı yeterli geliyor. Arka sırada da uzatılan dingil mesafesi neticesinde iyi diz ve iyi baş mesafesi sunuluyor hatta arkada sunulan yaşam alanı küçük sınıftaki rakiplerinden çok daha iyi. Bu aracın bagaj hacmi 301 litre seviyesinde.

Yeni Hyundai i20’de kullanılan motorlar ve i20 Yakıt Tüketimi

1.0 T-GDI Benzinli 7 İleri Otomatik Vites – 120 Beygir

Yakıt Tüketimi

(Şehir İçi)  5,9 Litre
(Şehir Dışı) 4,6 Litre
(Ortalama) 5,1 Litre


1.2 Benzinli Düz Vites –  5 Vites  84 Beygir

Yakıt Tüketimi
Şehir İçi 6,0 Litre
Şehir Dışı 4,2 Litre
Ortalama 5 Litre


1.4 Benzinli Otomatik 4 Vites – 100 Beygir

Yakıt Tüketimi
(Şehir İçi) 8,5 Litre
(Şehir Dışı)  5,1 Litre
(Ortalama)  6,4 Litre1.4 Dizel 6 Vites Manuel – 90 Beygir

Yakıt Tüketimi
(Şehir İçi) 4,9 Litre
(Şehir Dışı)  3,5 Litre
(Ortalama)  4,1 Litre


Yeni i20’nin sürüş özelliklerinden bahsetmek gerekirse kullanımının çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Direksiyon çok yumuşak ve pedalların hassas olması nedeniyle kolay bir kullanım sağlıyor. Bu araçta en çok dikkatimizi çeken geliştirme kabinin çok iyi bir yalıtıma sahip olması. Motor ya da yol sesi sesi araç içerisine yansımıyor. Kabin sessizliğini rakiplerine göre bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Süspansiyonlar konfor odaklı ayarlanmış. Otoyol kullanımında yüksek konfor sunuyor fakat şehir içinde ve bozuk zeminlerde özellikle arka aksın darbe emişi zayıf kalıyor. Bu durum konforun azda olsa düşmesine neden oluyor. Fakat bu sınıfta bir araç için gayet normal değerler bunlar.

Ayrıca aracın güvenlik seviyesinin de rakiplerine kıyasla hiç aşağıda kalmadığını söyleyebiliriz. Hyundai i20’de yokuş kalkış desteği, fazlasıyla hava yastığı ve şeritte kalmanızı sağlayan teknolojiler mevcut.

Yeni Hyundai i20’de üç paket sunuluyor. Bunlar;

 • JUMP – Halk arasında boş paket olarak geçer.
 • STYLE – Orta paket.
 • ELITE – En dolu paket.

Ek olarak bu paketlere bir de SMART eklentisi yapabiliyorsunuz. Mesela Elite+Smart gibi. Smart pakette ise ek olarak;

 • Elektronik Klima.
 • Otomatik kararan iç dikiz aynası.
 • Yağmur silecek sensörü.

Ayrıca PAN olarak ekleyebileceğiniz bir paket var bu pakette araca Panoramik Cam Tavan ekleniyor. Mesela şöyle bir araç seçimi yapabilirsiniz; i20 Elite+Smart+Pan bu en dolu paket olur.

Son olarak Hyundai i20 alınır mı sorusuna cevap aramaya çalıştık. Bizim incelemelerimize göre bu aracın rakipleri arasındaki en iyilerden biri.

Hyundai i20 Karşılaştırma Araç Listesi ise şu şekilde.

 1. Ford Fiesta vs Hyundai i20
 2. Opel Corsa vs Hyundai i20
 3. Citroen C3 vs Hyundai i20
 4. Nissan Micra vs Hyundai i20
 5. Kia Rio vs Hyundai i20