Bitcoin Alınır Mı? Bitcoin Nedir? BTC Nedir?

Bitcoin, kriptolu yani şifreli, açık kaynaklı bir kod olarak sunulan bir dijital paradır. Kısa adı BTC’dir. Peki bitcoin alınır mı?  Öncelikle Bitcoin’i diğer paralardan ayıran nokta blockchain teknolojisidir. Bitcoin’in arkasında finans kurumu, kuruluş, banka ya da bir devlet yoktur. Doğrudan aracısız para transferi yapabildiğiniz bir yazılımdan ibarettir.  2009 yılında Satoshi Nakamoto nick kullanan bir şahıs tarafından internette bir protokol olarak yayınlamıştır. Bitcoin bir protokol ile beraber yayınlanmıştır. Bu protokolde yer alan bilgilere göre “Bitcoin’ler kişiler arasında veri paylaşım ağını yani Peer-to-Peer P2P sistemini temel alan ve herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemeyen, işlem ücretleri oldukça düşük, bağımsız para birimidir.”  Kafanız biraz karıştıysa şimdi daha yalın anlatalım. Sonra en merak edilen konuya değinelim. Bitcoin alınır mı? 

  • Zamandan ve mekandan bağımsız bitcoin transferi yapabilisiniz. 7 gün 24 saat bankaya ihtiyaç duymadan para transferi yapabildiğiniz bir yazılımdır. 
  • Basit bir örnek vermek gerekirse. A bankasında 1 milyon TL paranız olsun, siz bu parayı yarın B bankasına transfer etmek isterseniz 1 kamyonet gereklidir. Çünkü 1 milyon TL’yi cebinize koyamazsınız. Ama 1 Milyon TL değerinde bitcoini, cebinizde hatta aklınızda bile saklayabilirsiniz. Bu blockchain teknolojisinin çok küçük bir örneğidir.
  • Bitcoin hızla artan bir fiyat yapısındadır. Bu yüzden tercih ediliyor ve ileride tüm dünyanını Blockchain teknolojisine geçeceği düşünülüyor. Bu arada tek kripto para birimi Bitcoin değil 1400 küsür kripto para birimi mevcuttur.
  • Bitcoin almak için tabi karar sizin fakat 2017 ocak ayında 1 bitcoin fiyatı 1.000 dolardı. Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesine geleceği söyleniyor. Fakat bitcoin için balon olduğu açıklayan resmi merciler yok sayılamaz. Kararın tabi sizlere yani son kullanıcıya ait olduğunu, yatırım için tavsiye etmediğimizi belirtmek isteriz. 
  • Şubat 2015ten itibaren yüz binden fazla fazla işletme ve satıcı, Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Cambridge Üniversitesi‘nin 2017’de yaptığı araştırmaya göre 10 milyon kullanıcı kripto para cüzdanı kullanıyor.

Bitcoin ne kadar? Bitcoin alınır mı?

1 Bitcoin Kaç TL?
Alttaki kutu içinde Bitcoin (BTC) 1 Bitcoin’in kaç Türk Lirası yaptığını gösteriyor. Parantez içindeki yüzde oranı ise, Bitcoin’in son 24 saatte ne kadar düştüğü ya da yükseldiğini gösteriyor. Eğer parantez kırmızı ise bitcoin düşüyor, yeşil ise bitcoin yükseliyor demektir.


 

1 Bitcoin Kaç Dolar?