Audi’nin Premium C sınıfında yer alan modeli olan Audi A3 Sedan alınır mı, özellikleri neler, yakıt ve fiyat hakkındaki tüm detayları araştırdır.  Rekabetin çok sıkı yaşandığı bu segmentte araç ile ilgili öne çıkanlar, artılar-eksiler neler inceliyoruz.

Audi’nin 2017 Model A3 Sedan modelini inceliyoruz. Aracın tasarımı konusunda çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Tüm Audi modellerinde olduğu gibi ön tarafta klasik çizgiler yer alıyor, önceki modellere benzeyen tasarım dili devam ediyor. Ancak daha keskin ve agresif bir görünüme kavuştuğunu söyleyebiliriz.

Farlara eklenen led ışıklar dikkat çekiyor. Opsiyonel olarak alabildiğiniz Audi Matrix LED farlar sayesinde yolu parlak ve eşit şekilde aydınlatabiliyorsunuz. Dilerseniz LED’leri tek tek açarak kapatabiliyorsunuz; yani ışığın şiddetini siz belirliyorsunuz, toplamda 54 led ışık seviyesi bulunuyor, bu inanılmaz. Trafik levhaları aydınlatılırken parlaklık kısılıyor; böylece gözleriniz kamaşmadan tabelaları görebiliyorsunuz, özellikle gece yolculuğu yapanlar için çok iyi bir özellik. Arka tarafta bile dinamik sinyal lambaları mevcuttur.

İç tasarımda yine bolca led ışıklar kullanılmış, direksiyon hissiyatı ve iç döşeme kalitesi kusursuz diyebiliriz. İçeceklerinizi koyduğunuz alanda dahil ışıklandırma mevcut. Bu araca tam bir premium hissi katıyor.

Aracın bir diğer özelliği “Audi Sanal Kokpit”  Ön gösterge alanında yer alan 12,3 inç büyüklüğündeki LCD ekranda, navigasyon, güvenlik, seyahat, müzik bilgileri gibi özelliklere erişebiliyorsunuz. Tabi ki ayrıca orta konsolda bir multimedya ekranı bulunuyor.

Audi yeni asistan sistemini A3 Sedan’a dahil etti, bu özellik sayesinde çarpışma uyarıları veren sinyaller sizi uyarıyor. Uyarılara rağmen direksiyonu hareket ettirmezseniz araç güvenli bir durma noktasına gelene kadar frenleme yapıyor. Ayrıca mesafe koruyucu sistemler ile hız sabitleyici trafik asistanı mevcut. Yani öndeki aracın hızına göre hareket edebiliyorsunuz.

Buradaki videoda konu hakkında detayları izleyebilirsiniz.


Audi A3 Sedan’ın 3 farklı motor seçeneği mevcut.

 1. 1.0 TFSI
  • Benzinli – Otomatik Vites
  • 116 Beygir gücünde
  • Fabrika verilerine göre 100 kilometrede 4,7 litre yakıt harcıyor.
 2. 1.5 TFSI
  • Benzinli – Otomaik Vites
  • 150 Beygir gücünde F
  • Fabrika verilerine göre 100 kilometrede 5,1 litre yakıt harcıyor. (Tabi büyükşehirlerde bu rakamlar imkansız)
 3. 1.6 TDI
  • Dizel – Otomatik Vtes
  • 116 Beygir gücünde
  • Fabrika verisine göre 4 litre yakıt harcıyor

A3 Sedan 2017 Fiyat Listesine buradan ulaşabilirsiniz ancak A3 Sedan Dizel Otomatik modelin fiyatının 209 bin TL’den başladığını belirtmek isteriz.

Fotoğraflar : netcarshow.com