İnternette ilanları okurken karşılaştığınız ve aslında otomotiv sektörüne özel bazı terimler vardır. Bunlardan en en merak edilenleri; Ağır Hasar Kayıtlı, Bel Altı Boyalı, Etek Altı Boyalı, Lokal Boyalı cümleleridir. Peki bel altı boyalı ne demek? Bel altı boyalı araç alınır mı? Ağır hasar kayıtlı araba alınır mı?  İnceliyoruz.


Ağır Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?
Öncelikle ağır hasar kaydı nedir? Örneğin 100 bin TL değerinde bir araba olduğunu düşünün. Bu araba bir kazaya karışıyor ve hasar görüyor. Bu hasar 70 bit TL yani arabanın değerinin  %70’ine yaklaşmışsa bu arabayı sigorta şirketi ağır hasarlı olarak değerlendirir ve sisteme girilir. Bu araba büyük bir kazaya karışmış olabilir. Mesela bu araba bir arabaya hatalı çapmış olsun. Hem kendi hemde diğer arabanın masrafları bu arabaya yansıtılır bu durumda yine ağır hasar kaydı işlenir. Ağır hasar kayıtlı olan araçlar risklidir ve altında ne yaşandığını tam olarak öğrenemeyebilirsiniz.

Tramer Nedir?
Tramer’in açılımı Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’dir. Bu merkezde ülkedeki tüm sigorta bilgileri mevcuttur. Tramer sisteminde sorgu yapıp herhangi bir arabaya ait sigorta işlemlerini görebilirsiniz. Aracın önceden hasarı olup olmadığının kontrolü yapılabilirsiniz. Ağır hasar bilgileri tramerde görünmektedir. Kaza detaylarını görebilirsiniz. İkinci el araba almadan önce mutlaka tramer sorgusu yapmanızı öneririz.

Tramer Sorgusu Nasıl Yapılır?
SMS ile yapabilirsiniz. Plakayı boşluksuz yazın ve  tüm hatlardan 5664’e gönderin.  Tramer sorgusu karşınıza çıkacaktır. Bu işlem 7 TL’dir.


Bel Altı Boyalı Nedir? Bel Altı Boyalı Araç Alınır mı?
Bu kategorideki araçların tavan kısımları hariç aşağıda kalan her yerin boyanması anlamını taşır. Peki araç neden bel altı boyanır? Herhangi büyük bir kazaya karışmış olabilir ya da ciddi bir sürtme, büyük çiziklere maruz kalmış olabilir. Arabanın daha iyi görünmesi için yapılmış hamledir fakat büyük şüphelere yok açar. Bu gruptaki araçlar riskli olarak değerlendirilir.


Etek Altı Boyalı Nedir? Etek Altı Araç Alınır mı?

Bu kategorideki araçlar aslında arabanın kapı tutamacının altındaki çıta kısmından başlayarak en alta kadar olan kısımdır. Bu ne için yapılır? Uzun yol araçlarında yoldaki taşlar arabanın alt kısımlarını çizer ya da alt kısımlarda kaza çarpma gibi durumlardan dolayı işlem olabilir. Bunun çok nedeni var. Etek altı boyanan kısım aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Dikkat! Bazı satıcılar bel altı boyalı araçları etek altı boyalı diye satmaktadır. Bu yanılgıya düşmemek için mutlaka araçları ekspere götürünüz.


Lokal Boyalı Nedir? Lokal Boyalı Araç Alınır Mı?
Bu kategorideki araçaların ufak tefek sürme, çarpma vb durumlarından dolayı bölgesel boyama yapılır. Bu boyalı araçlar arasındaki en masum olanıdır ve fazla risk oluşturmaz. Arabaların 1-2 yerinde lokal boya olması gayet normal bir durumdur. Özellikle büyükşehirde bu kusur görmezden gelinebiliyor.


Komple Boyalı Nedir? Komple Boyalı Araç Alınır mı?
Bu kategorideki araçların tavan dahil her parçasının boyandığı anlamına gelir. Fabrikadan çıkan aracın üzerinde komple boya yapılması demek aracın büyük bir kaza yaptığı anlamı da taşır. Bir arabanın tavanı dahil boyanıyor ise o araç takla atmış olabilir, üzerine bir cisim düşmüş olabilir, güneşten dolayı lekeler oluşmuş olabilir. Bu riskli gruba girer ve mutlaka bu kategorideki araçları ekspere götürünüz.